Şoförlere kış lastiği ve emniyet kemeri uyarısı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve Malatya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şevket Keskin, şoförlere kar lastiği ve emniyet kemeri uygulamaları il

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve Malatya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şevket Keskin, şoförlere kar lastiği ve emniyet kemeri uygulamaları ile gürültü kirliliği konusunda uyarıda bulundu.

-Ticari taksilerde müşteriye de emniyet kemeri zorunlu

Keskin, Karayolları Trafik Yönetmenliğinin 150. Maddesi gereğince ticari taksilerde bütün koltuklarında Emniyet Kemeri bulundurulmasının ve sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmasının zorunlu hale getirildiğini bildirerek; “Ticari taksi sürücülerinin emniyet kemeri takarak yolcularına örnek olmalı. Taksi şoförleri mutlaka hareket etmeden önce aracına almış olduğu müşterisine emniyet kemeri takması konusunda uyarısını yapmalıdır ve vatandaşlarımızda bu uyarının yasal zorunluluktan kaynaklandığını hoşgörü ile karşılamalıdır” dedi.

 

-Yüksek sesle müzik çalınmaması uyarısı

Keskin, ticari taksilerde yüksek sesle müzik çalınması ve müşteri istemeden müzik açılması konusunda gelen şikayetlerin her zaman dikkate alındığını ve şikayet edilen taksi şoförünün Oda tarafından aranarak uyarıldığını belirterek, “Taksi şoförlerimiz, can ve mal taşımanın yanında, aynı zamanda kutsal bir görev alan namus taşımanın da sorumluluğu içindedir. Taksi şoförlerimizi yüksek sesle müzik çalmamalarını ve müşteri istemeden asla müzik açılmaması, araçta sigara içilmemesi konularında her zaman uyarıyoruz. Ancak, her meslekte olduğu gibi zaman zaman işini doğru yapanlar kadar, sayısı çok azda olsa yanlış yapanlarda olabilmektedir. Bu konuda Oda olarak tavrımız nettir.  Hiç kimse ekmeğinin ve çocuklarının nafakasının peşinde olan esnafımızı küçük düşürmeye hakkı yoktur.  Vatandaşlarımızdan ve meslektaşlarımızdan gelen şikayetleri Oda olarak dikkate alıyoruz ve gereğini yapıyoruz. Bu konuya kurulan bir ekiple takip ediyoruz.  Müşterisini kurallara uyarak karşılayan ve taşıyan, işini doğru yapan taksici esnafımıza ise teşekkür ediyorum.” dedi.

-Kış lastiği uyarısı

Keskin, ticari araç sürücülerini 1 Aralık 2016-1 Nisan 2017 tarihleri arasında uygulanacak olan kış lastiği takmaları konusunda da uyararak, “Kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgesine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kış lastiği takmaları zorunludur. Esnaflarımız denetimlerde 602 TL tutarındaki cezai işleme maruz kalmamaları için kış lastiklerini takmalıdır.” ifadelerini kaydetti.

Tür DOSYA İNDİR